Jak vybrat kamna s teplovodním výměníkem - díl první

Po zimní přestávce, kterou jsme vyplnili mnoha instalacemi krbových kamen a několika stavbami kamen na míru jsme tady s novým článkem. Jak vybrat kamna s teplovodním výměníkem? To je otázka, kterou často slyšíme v telefonu nebo na prodejně. Připravili jsme pro všechny představení základních vlastností, na které je potřeba se zaměřit. Aby se Vám přehledněji četl, rozdělili jsme odpovědi do tří dílů. V prvním shrneme základní fakta a v dalších se podíváme podrobněji na jednotlivá témata. 

Než se pustíte do čtení, shrnujeme nejdůležitější doporučení ve čtyřech bodech:

  • kupujte jen kamna s trubkovým výměníkem - fungují nejlépe a jednoznačně doporučujeme konstrukci Triple Pas
  • naše mnohaletá pozitivní zkušenost hovoří jasně pro českou značku Romotop
  • zvolte vhodný výkon kamen - nepřetápějte ani neduste kamna; nominální výkon by měl být roven tepelné ztrátě vytápěného objektu, maximálně 10 - 20% pod její hodnotu
  • u nízkoenergetických staveb dbejte, aby nebyl výkon topení "do vody" nižší než 70%, jinak se v obýváku nehezky zpotíte
  • máte podlahovku? I tak topit dřevem můžete a kamna s výměníkem použít, ale budete potřebovat akumulační nádrž

Uvažujete-li o kamnech s teplovodním výměníkem,musíme Vás nejprve pochválit. Topení dřevem je v současné době stále jeden z mála ekologických způsobů vytápění a proto je tento úmysl chvályhodný. Ekonomické hledisko zase potěší Váš rodinný rozpočet.

V tomto díle se podíváme na základní rozdíl mezi kamny s teplovodním výměníkem a kamny bez výměníku.

Klasická kamna, ať už jakákoliv mají oproti těm s výměníkem jednu zásadní odlišnost - vytopí jen prostor, kde jsou umístěna. Kamna s výměníkem naproti tomu ohřejí i toaletu na druhé straně domu nebo dětský pokoj v prvním patře. Ovšem ne jen to. Na rozdíl od kotle na dřevo ohřívají příjemným sálavým teplem i místnost ve které stojí. Nezanedbatelný je i estetický efekt. Atmosféru hořícího ohně zkrátka nenahradíte. Dalo by se říci, že krbová kamna s výměníkem spojují výhody kotle na dřevo a krbových kamen v jedno. Mají však samozřejmě svoje limity a 25 kW z nich zkrátka nevymáčknete.

Postupem let jsme naši nabídku krbových kamen s teplovodním výměníkem ustálili na produktech Romotop, za které "dáme ruku do ohně".

Krbová kamna s teplovodním výměníkem najdete zde.

Tak co? Ještě váháte? Ano je to větší investice, ale topení dřevem je krásné, tuží tělo i ducha a šetří přírodu i Vaši peněženku. A my jste tady pro Vás - obavy rozptýlíme, otázky zodpovíme, perfektní kamna přesně pro Vás doporučíme - tel. 725 942 931 nebo email obchod@krbykunc.cz.  Rádi Vás také přivítáme na naší prodejně.

Na co se zaměřit při výběru kamen s teplovodním výměníkem popisujeme v dalších dílech.

 

Rozdíly v konstrukci 

Údržba teplovodních kamen

Správné určení výkonu kamen s teplovodním výměníkem

Lze napojit kamna s výměníkem na podlahové topení?