Jak vybrat kamna s teplovodním výměníkem – díl první

Pořizujete krbová kamna, ale lámete si hlavu, jak vybrat kamna s teplovodním výměníkem? Nejste jediní. Připravili jsme pro vás několikadílný seriál, kde odpovídáme na vaše nejčastější dotazy.

Řiďte se základními doporučeními:

  • Kupujte jen kamna s trubkovým výměníkem – zaměřte se na konstrukci Triple Pas.
  • Zvolte vhodný výkon kamen – nepřetápějte ani neduste kamna. Nominální výkon by měl být roven tepelné ztrátě vytápěného objektu, maximálně 10–20 % pod její hodnotu.
  • u nízkoenergetických staveb dbejte na to, aby nebyl výkon topení „do vody“ nižší než 70 %, jinak byste se v přetopeném domě zbytečně potili.
  • podlahové vytápění se s topením dřevem a kamny s výměníkem nevylučují, ale budete potřebovat akumulační nádrž.

Ekologické a ekonomické topení dřevem

Ne všechny způsoby vytápění jsou šetrné k přírodě. Moderní doba ale nabízí moderní ekologické řešení. Jedním z nich je vytápění dřevem v kamnech s teplovodním výměníkem.
Navíc spojíte příjemné s užitečným, váš rodinný rozpočet totiž ve výsledku utrpí daleko méně než při pořízení klasických kamen.

Kamna s teplovodním výměníkem vs. klasická kamna a kotle

Klasická kamna, ať už jakákoliv, mají oproti těm s výměníkem jednu zásadní nevýhodu – vytopí jen prostor, kde jsou umístěna.

Kamna s teplovodním výměníkem naproti tomu ohřejí i dětský pokoj v prvním patře a toaletu na druhé straně domu. A nejen to. Na rozdíl od kotle na dřevo ohřívají příjemným sálavým teplem i místnost, ve které stojí.

Nezanedbatelný je i estetický efekt. Atmosféru hořícího ohně zkrátka nenahradíte. Dalo by se říci, že krbová kamna s výměníkem spojují výhody kotle na dřevo a klasických krbových kamen i přes své limity – 25 kW z nich zkrátka nevymáčknete.

Dejte na doporučení odborníků. Za kamna značky Romotop „dáme ruku do ohně“.

Zajímají vás další specifika kamen s výměníkem? Přečtěte si o rozdílech v konstrukci či údržbě teplovodních kamen. Dozvíte se také, jak správně určit výkon kamen s teplovodním výměníkem a jak lze teplovodní kamna napojit na podlahové topení.Jsme tady pro vás. Obavy rozptýlíme, otázky zodpovíme, perfektní kamna přesně pro vás doporučíme. Kontaktujte nás na telefonu 725 942 931 nebo e-mailem obchod@krbykunc.cz. Rádi Vás také přivítáme na naší prodejně.