Jak vybrat kamna s teplovodním výměníkem – díl druhý – Konstrukce kamen

Rozhodli jste se pro kamna s teplovodním výměníkem, ale tápete, která budou mít ty správné vlastnosti a postarají se tak o teplo domova? Zaměřte se na rozdíly v konstrukci jednotlivých kamen a vyberte ta správná.

Kamna pouze s dvojitým pláštěm

Kamna bez trubkového výměníku, pouze s dvojitým pláštěm zalitým vodou sice vytápějí místnost efektivněji než nekvalitní kamna, přesto je ale poměr topení „do vody“ a „do vzduchu“ 50:50.

Výhodou těchto kamen je jednodušší údržba, kdy není třeba čistit výměník. Hodit se vám budou třeba do menší chatky – kamna bez trubkového výměníku zajistí výhřevnost 2 až 3 větších radiátorů.

Kamna s trubkovým výměníkem

Moderní kamna s trubkovým výměníkem mají zpravidla také dvojitý plášť, ale o efektivní vytápění se stará právě trubkový výměník. Díky důmyslnému řešení systému potrubí uvnitř výměníku dochází k rychlému a efektivnímu ohřevu topné vody.

Poměr topení „do vody“ se pohybuje mezi 60–70 % výkonu kamen, a tak je můžete využít už i pro vytápění chalupy nebo domku.

Nejste si jistí, jak napojit kamna s teplovodním výměníkem na podlahové topení? Přečtěte si o tom v dalším článku na blogu.

Kamna s trubkovým výměníkem a dvojitým prosklením

Konstrukce kamen s trubkovým výměníkem a dvojitým prosklením přináší maximální poměr topení „do vody“, vysokou efektivitu a čistotu spalování. Další výhodou jsou nižší nároky na údržbu (čištění skla a výměníku).

S kamny s trubkovým výměníkem a dvojitý prosklením se vám prakticky nestane, že přetopíte místnost, ve které kamna stojí. Instalujte tato kamna do nízkoenergetické stavby a podpořte tak její ekonomicko-ekologický význam.

Ještě jednodušší na údržbu pak je nový typ výměníku (kapsový). V naší nabídce jej najdete například u modelu krbových kamen s výměníkem Espera od Romotopu.

Na blogu najdete celý článek věnovaný údržbě teplovodních kamen.

Kamna se systémem Triple Pass od Romotopu

To, že za značku Romotop nejen my u Krbů Kunc „dáme ruku do ohně“, je známá věc. Nový systém Triple Pass učaruje i vám.

Speciální systém potrubí

Kouzlo moderních špičkových kamen s teplovodním výměníkem tkví ve dvojnásobném průměru vnitřních teplosměnných trubek. Průměr 60 mm usnadňuje čištění, které navíc nebudete muset provádět tak často jako u jiných kamen. U tenčích trubek dochází k rychlejšímu zanášení částicemi obsaženými v kouři a vnitřní stěny tenkých trubek se tak rychle úží.

Počet širokých trubek kamen se systémem Triple Pass je 4krát nižší a zároveň tyto trubky fungují lépe. Spalinový výměník krbových vložek Romotop obsahuje 18 trubek o průměru 60 mm. Pokud byste chtěli stejné efektivity vytápění dosáhnout u běžných kamen, musela by mít alespoň 70 trubek.

Přečtěte si něco o správném určení výkonu kamen s teplovodním výměníkem.

Obraťte se na nás

Stále váháte? Investice se vám vyplatí. Topení dřevem je krásné, tuží tělo i ducha a šetří přírodu i vaši peněženku.

Jsme tady pro vás – obavy rozptýlíme, otázky zodpovíme, perfektní kamna přesně pro vás doporučíme. Zavolejte nám na tel. 725 942 931 nebo nám napište email: obchod@krbykunc.cz. Rádi vás přivítáme na naší prodejně.