Jak vybrat kamna s teplovodním výměníkem - díl druhý - konstrukce kamen s teplovodním výměníkem

Jak vybrat kamna s teplovodním výměníkem? Odpovědi jsme shrnuli do několika přehledných článků. V tomto díle se zaměříme na rozdíly v konstrukci kamen s teplovodním výměníkem .

Rozdíly v konstrukci kamen s teplovodním výměníkem

  • Některá kamna mají jen dvojitý plášť, který je zalitý vodou. Nemají trubkový výměník.Taková kamna topí méně do vody a více do vzduchu místnosti v níž stojí. Poměr do vody a do vzduchu bývá cca 50% na 50% .Asi jedinou výhodou těchto kamen je snazší údržba, protože není třeba čistit výměník. Díky slabšímu výkonu do vody se mohou hodit pro určitý typ nemovitosti. Vytápět s nimi můžete obvykle tak 2 až 3 větší radiátory.
  • Kamna s trubkovým výměníkem mají zpravidla také dvojitý plášť, ale primární dopad na ohřev vody má trubkový výměník. Soustava trubek, kterou probíhá odvod spalin z kamen a ta výrazně efektivněji ohřívá topnou vodu. Poměr topení do vody obvykle bývá 60 - 70% výkonu kamen. S takovým poměrem můžete již efektivně vytápět i chalupu nebo domek. Krby Kunc prodávají v naprosté většině teplovodní kamna s trubkovými výměníky. Je to podle nás modernější a efektivnější způsob topení.
  • Speciálně pro nízkoenergetické stavby se hodí kamna s trubkovým výměníkem a dvojitým prosklením. Tato konstrukce přináší maximální poměr topení "do vody", vysokou efektivitu a čistotu spalování, nížší nároky na údržbu (čištění skla a výměníku) a především minimalizují riziko přetápění místnosti v níž jsou kamna instalována. V naší nabídce je to model Espera od Romotopu. Tento model má navíc nový typ výměníku (kapsový), který je na údržbu ještě jednodušší než trubkový.
  • Jako absolutní jedničku vnímáme nový systém Triple Pas od Romotopu. Podrobně se o něm dočtete na konci článku.

Postupem let jsme naši nabídku krbových kamen s teplovodním výměníkem ustálili na produktech Romotop, za které "dáme ruku do ohně".

Krbová kamna s teplovodním výměníkem najdete zde.

Tak co? Ještě váháte? Ano je to větší investice, ale topení dřevem je krásné, tuží tělo i ducha a šetří přírodu i Vaši peněženku. A my jste tady pro Vás - obavy rozptýlíme, otázky zodpovíme, perfektní kamna přesně pro Vás doporučíme - tel. 725 942 931 nebo email obchod@krbykunc.cz.  Rádi Vás také přivítáme na naší prodejně.

v OSTATNÍCH DÍLECH SE VĚNUJEME TĚMTO TÉMATŮM

 

Údržba teplovodních kamen

Správné určení výkonu kamen s teplovodním výměníkem

Lze napojit kamna s výměníkem na podlahové topení?

 

Systém Triple pass je východiskem z problému, který jiní výrobci neumějí vyřešit. Triple pass využívá mnohem efektivněji vnitřní teplosměnné plochy trubek výměníku. Díky tomu mohou mít trubky výměníku velkorysý vnitřní průměr 60 mm, což je velmi důležité pro komfortní a snadné čištění, neboť usazování produktů spalování na vnitřních stěnách trubek se z podstaty této technologie bohužel nedá vyhnout. A v tomto případě platí, že čím je vnitřní průměr trubek menší, tím rychleji se při topení zmenšuje jejich průřez vlivem usazování částic obsažených v kouři a tím obtížnější a častější je jejich čištění. U našeho Triple passu je to přesně naopak. 

Spalinový výměník krbových vložek Romotop KV 025 W01 (02) BD využívající systém triple pass obsahuje celkem 18 trubek s vnitřním průměrem 60 mm. Pokud byste chtěli dosáhnout podobné efektivity předání tepla u standardně řešeného spalinového výměníku, museli byste použít téměř 70 ! trubek s vnitřním průměrem 30 mm. Takovéto řešení by bylo samozřejmě naprosto nesmyslné, neboť si lze jen stěží představit čištění takovéhoto výměníku. Triple pass má tedy 4 krát menší počet trubek k čištění a navíc čištění průměrem svých trubek výrazně usnadní.