Jak vybrat kamna s teplovodním výměníkem – díl třetí – Údržba kamen

Užíváte si domácí pohody a tepla s kamny s teplovodním výměníkem, nebo se teprve rozhodujete, jaká zvolit, a kritérium jejich údržby je pro vás rozhodující? Přečtěte si, na co se nejlépe už při pořizování teplovodních kamen zaměřit, abyste se pak při jejich provozu zbytečně netrápili jejich údržbou.

Teprve se po kamnech poohlížíte? Přečtěte si první díl série Jak vybrat kamna s teplovodním výměníkem.

Pravidelná údržba teplovodních kamen

Tak jako veškeré topení, i krbová a kachlová kamna s teplovodním výměníkem si žádají pravidelnou údržbu spalinových cest.

U kamen s trubkovým výměníkem je nutné pravidelně čistit také výměník, postačí to však 1 až 2krát za topnou sezonu. Dejte pozor na to, aby byla kamna při čištění vyhaslá a vychladlá. Jako malý dárek za nákup od nás navíc ke každým kamnům obdržíte štětku, díky které vám půjde práce od ruky.

Tipy na snadnou údržbu

Vedlejším produktem spalování jsou drobné částice obsažené v kouři, které se rády usazují v útrobách kamen. Pokuste se tomu alespoň z části předejít.

Šamotová spalovací komora

Při pořízení teplovodních kamen se zaměřte na šamotovou spalovací komoru. Kamna bez šamotu budou vyžadovat zvláštní čištění spalovací komory, které budete muset provádět často, protože jinak by docházelo k postupnému snížení výkonu celých kamen.

Zajímá vás, jak správně určit výkon kamen s teplovodním výměníkem? Není to velká věda, přečtěte si další článek ze série o teplovodních kamnech.

Topení proschlým dřevem

U kamen s trubkovým výměníkem je ještě důležitější než u ostatních kamen použití dobře proschlého dřeva (do 20 %) nebo dřevěných briket a zabránit tak usazeninám. Usazený dehet totiž funguje uvnitř výměníku jako izolant, takže vrstva spalin na stěnách trubek, která už nejde vyčistit, nenávratně sníží účinnost vašich kamen.

Zázračný systém Triple Pass

Značka Romotop je prostě sázka na jistotu. Chcete mít krásná a kvalitní krbová kamna a ještě je nemuset ani často a náročně čistit? Objevte systém teplosměnných trubek Triple Pass, který v sobě ukrývají krbové vložky s teplovodním výměníkem.

Patentovaná technologie zvyšuje efektivitu kamen s trubkovým výměníkem o 10 %. A zvládne to pouhými 18 trubkami, které ovšem mají dvojnásobný průměr, tedy 60 mm. Obyčejná kamna by pro srovnatelnou účinnost potřebovala asi 70 svých trubek s 30 mm v průměru. Dokážete si představit to čištění?

O systému Triple Pass a dalších rozdílech v konstrukci kamen s teplovodním výměníkem se dočtete v dalším článku na blogu.


Rádi vám pomůžeme

Pálí vás nejistota? Obraťte se na nás, odpovíme na vaše dotazy, rozptýlíme obavy a pomůžeme vám vybrat kamna přesně pro vás. Zavolejte nám na tel. 725 942 931 nebo se ozvěte e-mailem: obchod@krbykunc.cz, nebo nás navštivte na naší prodejně.