Jak vybrat kamna s teplovodním výměníkem - díl třetí- údržba kamen s teplovodním výměníkem

Jak vybrat kamna s teplovodním výměníkem? V tomto díle se věnujeme kritériu, které by Vás asi při koupi hned nenapadlo, ale o to více je důležité. Určitě Vás totiž nemine.

Údržba teplovodních kamen

Samozřejmě veškeré topení v kamnech si žádá pravidelnou údržbu spalinových cest. U kamen s trubkovým výměníkem je nutné pravidelně 1 až 2 krát za topnou sezonu vyčistit také výměník. U nás dostanete ke každým kamnům štětku na čištění, za pomocí níž trubky výměníku snadno vyčistíte. Samozřejmě kamna musí být při čištění vyhasnutá a vychladlá. 

Další vlastnost, kterou byste měli vyžadovat je šamotová spalovací komora. Pokud koupíte kamna bez šamotu budete muset pravidelně čistit i spalovací komoru, abyste si nesnižovali výkon kamen. 

V souvislosti s údržbou je dobré ještě zmínit 2 důležité věci:

  • U kamen s trubkovým výměníkem je ještě důležitější než u ostatních kamen použití dobře proschlého dřeva (do 20%). Vlhčí dřevo bude mít za následek usazování špatně spálených spalin v trubkovém výměníku, které uvnitř trubek vytvoří vrstvu, která nepůjde vyčistit. Použití špatně proschlého dřeva může nevratně výrazně snížit účinnost kamen, jelikož usazený dehet pak funguje jako izolant přímo uvnitř výměníku. Kdo si může dovolit topit dřevěnými briketami má o starost méně, ale v případě dřeva je nutné na vlhkost opravdu dbát.
  • Druhá věc je vychytávka od Romotopu. Jejich nová kamna s teplovodním výměníkem mají trubkový výměník typu Triple Pass. Tato patentovaná technologie zvyšuje účinnost ohřevu o 10% což je nezanedbatelná finanční úspora a především má jen 18 trubek s průměrem 60 mm. Čištění, které dělat musíte vždy, je pak  rychlé a efektivní. Jiné druhy výměníků mají třeba 70 malých trubiček a jaký je to rozdíl poznáte při prvním čištění. Ne, že bychom byli reklamní agenti Romotopu, ale děláme kamnařinu od roku 1997 a praktické zkušenosti nás dovedli k tomu, že Romotop opravdu protěžujeme. Kvalita zpracování, funkčnost, servis - těžko hledat konkurenci.

Postupem let jsme naši nabídku krbových kamen s teplovodním výměníkem ustálili na produktech Romotop, za které "dáme ruku do ohně".

Krbová kamna s teplovodním výměníkem najdete zde.

Tak co? Ještě váháte? Ano je to větší investice, ale topení dřevem je krásné, tuží tělo i ducha a šetří přírodu i Vaši peněženku. A my jste tady pro Vás - obavy rozptýlíme, otázky zodpovíme, perfektní kamna přesně pro Vás doporučíme - tel. 725 942 931 nebo email obchod@krbykunc.cz.  Rádi Vás také přivítáme na naší prodejně.

v OSTATNÍCH DÍLECH SE VĚNUJEME TĚMTO TÉMATŮM

Rozdíly v konstrukci 

 

Správné určení výkonu kamen s teplovodním výměníkem

Lze napojit kamna s výměníkem na podlahové topení?