Jak vybrat kamna s teplovodním výměníkem – díl čtvrtý – Určení výkonu kamen

Je výkon jedním z hlavních parametrů, kterými se řídíte při výběru těch správných kamen s teplovodním výměníkem? Jednoduše si vypočítejte, jaký výkon by měla vaše kamna mít, aby vám nebyla zima, nebo abyste nepřetápěli.

Obrázek článku

Správné určení výkonu kamen s teplovodním výměníkem

Pokud znáte tepelnou ztrátu svého domu nebo chaty, řiďte se jí. Co ale dělat, když vám tento údaj jasný není? Jako vodítko vám poslouží výkon vašich radiátorů: sečtěte výkon jednotlivých těles, která doma máte. Kamna s teplovodním výměníkem pak vybírejte tak, aby měla stejnou hodnotu nominálního výkonu, jako je vaše tepelná ztráta.

Kamna s výkonem 10–20 % pod vaší tepelnou ztrátou jsou plně dostačující, pokud nebydlíte například na Horské Kvildě, v Peci Pod Sněžkou či v jiných místech, kde jsou celoročně výrazně podprůměrné teploty. Tepelná ztráta objektu se totiž vypočítává na určitou teplotu (zpravidla je to okolo −15 °Celsia), která však nastává jen pár dní, maximálně týdnů v roce.

V dalších článcích poradny pro správný výběr teplovodních kamen se dozvíte vše potřebné o rozdílech v konstrukci a o údržbě kamen s teplovodním výměníkem.

Výkon kamen pro nízkoenergetickou stavbu

Pro výběr kamen do staršího nezatepleného objektu by pro vás měl být klíčový výkon kamen do vody. U nízkoenergetických staveb je ale nutné myslet na rozložení výkonu do vody a do vzduchu.

Tyto moderní domy s nízkou tepelnou ztrátou by mohly být snadno přetopeny výkonem kamen do vzduchu. Pamatujte, že krbová kamna s výměníkem nepřesáhnou více než 30 % svého výkonu topením do vzduchu.

Zajímá vás, zda je možné napojit kamna s výměníkem na podlahové topení? V dalším článku na blogu si přečtěte, jak na to.

Kamnářská rada

Pokud hledáte špičková kamna české výroby, spolehněte se na nabídku značky Romotop, my kamnáři za ně „dáme ruku do ohně“.

Stále váháte? Jsme tady pro vás. Rádi vám se vším poradíme na telefonu 725 942 931 nebo e-mailem: obchod@krbykunc.cz. Navštivte nás na naší prodejně a prohlédněte si množství vystavených kamen.