Jak pečovat o krby a kamna, aby vydržela co nejdéle jako nová?

Jak pečovat o krby a kamna, aby vydržela co nejdéle jako nová?

laredo_03_plech_krbova_kamna_romotop_1_big

Kdo by v dnešní době chtěl mít krb nebo kamna doma? Téměř všichni. Idylka praskajícího dřeva, příjemného tepla a proměnlivosti ohně je prostě přitažlivá. Dokonalá představa se ale trochu rozpouští při zjištění, že i kamna a krby se musí udržovat. Jak na to?

  1. Stav topeniště je velmi důležitý

Topeniště je vizitka toho, čím a jak jste v krbu nebo kamnech topili. Pro maximální životnost nepřikládejte do topeniště větší množství topiva, než je doporučeno výrobcem. Mohlo by dojít k deformaci dvířek, rozpadu topeniště nebo i dalším závadám. Jednou ročně topeniště důkladně ukliďte – rozeberte jej, vysajte, utřete saze a vše zase poskládejte. Pokud si všimnete poškozeného šamotu nebo litinových plátů, vyměňte je za nové.

  1. Nepodceňujte mytí skla

I sklo kamen nebo krbové vložky vyžaduje pravidelnou údržbu. Sklo má praktickou funkci, patří ale také mezi prvky, které dokreslují celkový design. Čistěte jej proto kvalitními a k tomu určenými prostředky. Doporučujeme gelový čistič, který nikam nezateče. V opačném případě by se zničilo těsnění mezi sklem a rámkem krbových dvířek. Jednoduše nanesete gel na houbičku nebo hadr a sklo vyčistíte. Příjemnou atmosféru u krbu si tak budete moct dopřát hodně dlouho.

sklo 1

  1. Udržujte čisté kamna i krb také zvenčí

Věděli jste, že je třeba o kamna nebo krb pečovat také zvenčí? Ano, je to tak. Pozor však na typ kamen nebo krbu, čištění se liší podle jejich druhu.

  • Litinová kamna snadno vyčistíte obyčejným hadříkem. Ten by ale neměl být příliš vlhký, mohlo by totiž dojít ke změně barvy povrchu. A to zaručeně nechcete.
  • Kachlová kamna můžete umýt navlhčeným hadříkem a bez saponátu.
  • Kamna obložená kamenem raději vysajte. Mokrým hadříkem by se mohla špína vsáknout do povrchu a efekt by byl přesně opačný.

 

  1. Nezapomeňte na pravidelnou údržbu kouřovodů u kamen

Kouřovody jsou velice důležité, proto byste je měli čistit pravidelně. Frekvenci úklidu si určete sami na základě intenzity využívání kamen a použitého paliva. Bude se lišit úklid kouřovodů kamen na víkendové chatě od kamen, které denně využíváte jako hlavní zdroj tepla.

  1. Nechte udělat kompletní servis před topnou sezónou a těsně po ní

Ideálně před topnou sezónou nechte odborníka udělat revizi celého topného systému a komína. Budete tak mít jistotu, že je vše v pořádku. Tuto revizi byste měli podstoupit minimálně jednou za 12 měsíců. Nezapomeňte ani na revizi po topné sezóně. Budete tak míst jistotu, že jsou kamna i krb v pořádku a plně funkční.

Tip navíc

Ještě jste si nevybrali kamna podle vašich představ? Přečtěte si, jak vybrat kamna vhodná pro vaši domácnost, abyste byli funkčně i designově spokojeni.