Jak pečovat o kamna a krby, aby vydržely co nejdéle jako nové

V ohni praskající dřevo, příjemné teplo a tlumené světlo plamenů. Nenechte si narušit jedinečnou atmosféru, kterou bydlení dodají kamna a krby. Správně o ně pečujte, odvděčí se vám delší životností a bezproblémovým chodem. Přečtěte si, jak na jejich údržbu.

laredo_03_plech_krbova_kamna_romotop_1_big

Zaměřte se na stav topeniště

Topeniště je vizitka toho, čím a jak jste v krbu nebo kamnech topili. Nepřikládejte do něj větší množství topiva, než je doporučeno výrobcem, mohlo by dojít k deformaci dvířek, rozpadu topeniště a dalším závadám. Jednou ročně topeniště důkladně ukliďte – rozeberte jej, vysajte, utřete saze a vše zase poskládejte. Pokud si všimnete poškozeného šamotu nebo litinových plátů, vyměňte je za nové.

Nepodceňujte mytí skla

I sklo krbových kamen nebo krbové vložky vyžaduje pravidelnou údržbu. Jeho funkce je jednak praktická, jednak dokresluje celkový design. Sklo proto čistěte pouze kvalitními prostředky.

Ideální je gelový čistič, který nikam nezateče, neriskujete tak zničení těsnění mezi sklem a rámem krbových dvířek. Průzračné sklo vám zajistí daleko větší požitek z poskakujících plamenů, než dvířka černá od sazí.

 

sklo 1

Udržujte kamna i krb čisté také zvenčí

Péčí o topeniště a sklo údržba kamen nekončí. Při čištění kamen zvenčí dbejte na typ opláštění:

  • Litinová kamna snadno vyčistíte obyčejným hadříkem. Ten by ale neměl být příliš vlhký, mohlo by totiž dojít ke změně barvy povrchu. A to zaručeně nechcete.
  • Kamna obložená kamenem raději vysajte. Mokrý hadřík by zapříčinil vsáknutí špíny do povrchu kamen.
  • Kachlová kamna umyjete navlhčeným hadříkem bez saponátu.

    Přečtěte si, jak si stojí kachlová kamna Hein oproti ABX.

Nezapomeňte na pravidelnou údržbu kouřovodů u kamen

Se zanesenými kouřovody vám krb ani kamna nebudou sloužit dobře, čistěte je proto pravidelně. Frekvenci úklidu si určete sami na základě intenzity využívání kamen a použitého paliva.

Je jasné, že kouřovody kamen na víkendové chatě nemusíte čistit tak často, jako kouřovody kamen, které využíváte denně jako hlavní zdroj tepla doma.

Nechte udělat kompletní servis před topnou sezónou a těsně po ní

Ideálně před topnou sezónou nechte odborníka provést revizi celého topného systému a komína. Budete tak mít jistotu, že je vše v pořádku. Touto kontrolou by vaše kamna měla projít minimálně jednou za 12 měsíců.

Nezapomeňte ani na revizi po topné sezóně. Budete tak mít jistotu, že jsou kamna i krb v pořádku a plně funkční.

Teprve kamna pořizujete? Článek Jak vybrat kamna vhodná pro vaši domácnost vám výběr usnadní.

Pokud máte k údržbě kamen další dotazy, nebo o nich potřebujete vědět víc, obraťte se na nás. Napište nám na obchod@krbykunc.cz nebo nám zavolejte na tel. 725 942 931. Rádi vás také přivítáme na naší prodejně.