Jak vybrat dokonalá krbová kamna pro váš domov

Krbová kamna vytvářejí příjemnou atmosféru domova, sálá z nich teplo a perfektně doplňují design interiéru. Také byste rádi zažili nezaměnitelnou atmosféru při sezení u krbu? Přečtěte si, čím se řídit při výběru těch správných kamen do domu i na chalupu.

esquina_n_plech_krbova_kamna_romotop_interier_f1_big

Využití kamen

V prvním kroku si ujasněte důvod koupě krbových kamen. Budou sloužit jako hlavní zdroj tepla, využijete je jen jako doplňkový zdroj vytápění v případě chladnějšího počasí, nebo budou především designovým prvkem interiéru? Odpověď vás dovede k užšímu výběru. Pokud si totiž vybíráte kamna pouze pro příležitostné vytápění, určitě si nepořídíte silná výhřevná kamna.

Typy krbových kamen

Na trhu najdete 6 základních typů krbových kamen. Liší se v provedení, výhřevnosti i technologii vytápění.

Krbová kamna s plechovým pláštěm

Plechová kamna se rychle zahřejí. Oceníte je proto především na chatě, chalupě nebo v prostorách, které nejsou pravidelně vytápěny.

Litinová kamna

Kamna z litiny kombinují to nejlepší z plechových a kachlových kamen. Dokážou se rychle zahřát a ventilovat do prostoru sálavé teplo.

Krbová kamna s teplovodním výměníkem

K vytápění více místností i ohřívání vody v bojleru doporučujeme krbová kamna s výměníkem. Snadno je totiž napojíte na teplovodní systém domu, díky čemuž navíc výrazně ušetříte za náklady na vytápění.

Peletová kamna

Díky velkému zásobníku a automatickému podavači mají peletová kamna dostatečnou výhřevnost, navíc se pohodlně obsluhují. Kamna totiž jednoduše zapálíte přes aplikaci v telefonu, a tak přijdete vždy do vyhřáté chaty nebo chalupy. Kombinovaná peletová kamna spalují pelety ve vaší nepřítomnosti a klasické dřevo, když jste poblíž.

Akumulační kamna

Až třetinu nákladů na vytápění ušetříte díky akumulačním kamnům. V době aktivního topení totiž absorbují přebytečnou energii a tu poté vyzařují do prostoru i několik hodin po vyhasnutí plamene.

Přečtěte si více o tom, jak akumulační kamna fungují.

Kachlová kamna

Kachlová kamna poskytují sálavé teplo a navozují tak velmi příjemnou atmosféru, v níž dokonale zrelaxujete. Na výběr máte jak kachlová kamna s výměníkem, tak i bez něj.

interier-gremio-rakos_big (1)

Velikost vytápěného prostoru

Velký rodinný dům bude pravděpodobně potřebovat výkonnější krbová kamna než malá chata. Proto vám doporučujeme před samotnou koupí zjistit, jak výkonná krbová kamna potřebujete. Jak na to?
Pomohou vám tyto hodnoty:

  • Kolik metrů krychlových budou kamna vytápět (užitná plocha x výška stěn = vytápěný prostor).
  • 1 kW stačí k vyhřátí 20 m3 starého domu nebo 40 m3 novostavby.

Příklad: Máte 200 m3 vytápěného prostoru. Toto číslo vydělte 40, dostanete se na 5 kW, což je požadovaný výkon krbových kamen pro vaši novostavbu.

Bembridge1

Design krbových kamen

Krbová kamna jsou praktickým i estetickým doplňkem interiéru. Při jejich výběru proto dbejte jak na výkon, tak na vzhled. Díky pestré škále barev i stylů si přijdou na své milovníci klasického designu kamen „jako z pohádky“ i zapřísáhlí minimalisté.

Tip navíc
Máte pro svá krbová kamna vše potřebné? Pořiďte si kvalitní příslušenství pro údržbu kamen, díky kterým zůstanou déle jako nová.

Odborníci přes kamna

Pokud vás pálí otázky ohledně výběru kamen, nebo potřebujete rozptýlit nejistotu, obraťte se na nás na tel. 725 942 931 nebo e-mailem: obchod@krbykunc.cz. Rádi vás přivítáme také osobně na naší prodejně.