Jak vybrat dokonalá krbová kamna pro váš domov?

Jak vybrat dokonalá krbová kamna pro váš domov?

V dnešní době chce mít krbová kamna téměř každý. Vytvářejí příjemnou atmosféru domova, sálá z nich teplo a perfektně doplňují design interiéru. Jak tedy správně vybrat krbová kamna pro váš dům nebo chalupu?

esquina_n_plech_krbova_kamna_romotop_interier_f1_big

Podle účelu využití

V prvním kroku si ujasněte důvod koupě krbových kamen. Budou sloužit jako hlavní zdroj tepla, využijete jen jako doplňkový zdroj vytápění v případě chladnějšího období nebo budou jen designovým prvkem interiéru? Odpověď vás dovede k užšímu výběru. Pokud si totiž vybíráte kamna pouze pro příležitostné vytápění, určitě si nepořídíte silná výhřevná kamna.

Podle typu vytápění

Krbová kamna máte na výběr ze 6 základních typů: krbová kamna s plechovým pláštěm, litinová kamna, krbová kamna s výměníkem, peletová kamna, akumulační krbová kamna nebo kachlová kamna.

  • Krbová kamna s plechovým pláštěm se rychle zahřejí. Oceníte je proto především na chatě, chalupě nebo v prostorách, které nejsou pravidelně vytápěny.
  • Litinová kamna kombinují to nejlepší z plechových a kachlových kamen. Dokážou se rychle zahřát a ventilovat do prostoru sálavé teplo.
  • Krbová kamna s výměníkem doporučujeme pro vytápění více místností nebo i vody v bojleru. Snadno je totiž napojíte na teplovodní systém domu, díky čemu navíc výrazně ušetříte za náklady na vytápění.
  • Peletová kamna s velkým zásobníkem a automatickým podavačem nabízí uživatelům pohodlnou obsluhu i dostatečnou výhřevnost. Kamna totiž jednoduše zapálíte přes aplikaci v telefonu, a tak přijedete už do vyhřáté chaty nebo chalupy. Proto si je oblíbíte. Kombinovaná peletová kamna spalují pelety ve vaší nepřítomnosti a klasické dřevo, když jste poblíž.
  • Akumulační kamna perfektně šetří až třetinu nákladu na vytápění. V době aktivního topení totiž absorbují přebytečnou energii a tu poté vyzařují do prostoru i několik hodin po vyhasnutí plamene.
  • Kachlová kamna poskytují sálavé teplo a navozují tak velmi příjemnou atmosféru. Díky tomu se snadno uvolníte a zrelaxujete.

interier-gremio-rakos_big (1)

Podle velikosti vytápěného prostoru

Velký rodinný dům bude pravděpodobně potřebovat výkonnější krbová kamna než malá chata. Proto vám doporučujeme před samotnou koupí zjistit, jak výkonná krbová kamna potřebujete. Jak na to?

Pomohou vám tyto hodnoty:

  • Kolik metrů krychlových budou kamna vytápět (užitná plocha x výška stěn = vytápěný prostor)
  • 1 kW stačí k vyhřátí 20 m3 starého domu nebo 40 m3 novostavby

Příklad: 200 m3 vytápěného prostoru vydělte 40 m3, dostanete číslo 5 kW. Tím získáte výkon krbových kamen pro vaši novostavbu.

Bembridge1

Podle designu

Krbová kamna jsou praktickým doplňkem interiéru. Nejen že pomáhají s vytápěním prostoru, ale jsou také dokonalým designovým prvkem celé místnosti. Proto máte na výběr z mnoha druhů a barev, abyste si vybrali krbová kamna přesně podle vašich představ.

Tip navíc

Máte vše potřebné pro vaše krbová kamna? Pořiďte si kvalitní příslušenství pro údržbu kamen, díky kterým zůstanou déle jako nová.