Od 27.6. do 14.7. z důvodů dovolené nebudou vyřízené ani vyexpedované objednávky.

Ovládněte teplo: jak regulovat krbová kamna

Regulací krbových kamen zabráníte nedostatečnému vytopení i přetápění místnosti. Vaším cílem je optimální výkon, efektivita a bezpečnost kamen, proto si posviťte si na přívod vzduchu, správný postup při přikládání, ale i na dostatečnou ventilaci. V článku se dozvíte, co vše si ohlídat. 

Přívod vzduchu ke krbové vložce nebo topeništi kamen

Vzduch, který proudí do topeniště a hraje klíčovou roli při spalování, není vždy tentýž a nemá vždy stejnou funkci. Lze rozlišit primární a sekundární vzduch, nejmodernější krbová kamna a vložky jsou vybaveny také přívodem terciárního vzduchu. Abyste porozuměli procesu spalování, seznamte se s jejich specifiky:

Primární vzduch

Primární vzduch vstupuje do spalovací komory krbových kamen za účelem podpořit zapálení dřeva či jiného paliva, umožňuje mu totiž dostatečný přísun kyslíku. Proudí obvykle spodem nebo přední částí kamen. 

Regulací primárního vzduchu snadno ovlivníte intenzitu hoření – po rozhoření dřeva ji snižte, aby nedošlo k příliš rychlému spalování.

Sekundární vzduch

Sekundární vzduch se do krbových kamen dostává skrze otvory v horní části spalovací komory nebo kolem dveří, tj. shora, až v pozdější fázi hoření. Zajišťuje dostatečný přísun kyslíku, tentokrát však k hořlavým plynům – slouží k efektivnímu spalování plynných složek uvolňujících se z paliva. Sekundární vzduch také působí jako „oplach skla krbových kamen“, tím, jak naráží na stěnu skla, jej ofukuje a chrání před usazením spalin

Čas od času je ale třeba dopřát sklu očistu, pomůže vám 5 tipů, jak vyčistit krbová kamna.

Terciární vzduch

Co sekundární vzduch započal, to ten terciární dokončí. Podporuje totiž dokončení procesu spalování plynných složek, které nebyly spáleny pomocí primárního a sekundárního vzduchu. Napomáhá jejich oxidaci, a tak snižuje množství kouře a sazí unikajících komínem.

Terciární přívod vzduchu není samozřejmostí u všech kamen. Špičkoví výrobci jako například Romotop jej však čím dál častěji začleňují jak do moderních kamen, tak do svých krbových vložek. Přečtěte si o dalších výhodách českých kamen Romotop.

 

Funkce regulace teploty

Správné vytápění krbovými kamny vám usnadní ovládání teploty. V moderních kamnech a kachlových krbech jde o záležitost jednoho ovládacího prvku, který vám umožní regulovat přívod primárního a sekundárního vzduchu.

Správné přikládání do kamen

Abyste zajistili optimální spalování a zabránili brzkému vyhasnutí ohně, ale i přetápění místnosti, je třeba řídit se doporučeným postupem přikládání. Krok za krokem se jej naučíte podle článku Jak správně topit v kamnech. Důležité je především používání suchého dřeva a jeho správné vrstvení. 

Dostatečné větrání

Při provozu kamen nezapomínejte místnost dostatečně větrat. Otevřeným oknem odejde vzniklý oxid uhelnatý, větráním také přispějete k lepšímu tahu v komínu (do rovnováhy se dostane vnitřní a vnější tlak vzduchu), dále zabráníte kondenzaci vodní páry, která je vedlejším produktem spalování. V neposlední řadě dodáte kamnům kyslík potřebný k efektivnímu hoření

V případě, že vytápíte rozlehlejší otevřený prostor nebo kamna pořizujete  do nízkoenergetické stavby, zvažte možnost připojení externího přívodu vzduchu.

Porada s odborníky

Kamna, která nabízíme, známe do detailů. Rádi vám poradíme s jejich výběrem a fungováním. Aby se stala skutečným srdcem vašeho domova, věnujeme se také správnému zapojení krbových kamen. Ozvěte se nám na obchod@krbykunc.cz