Jak fungují krbová kamna s externím přívodem vzduchu

Bez dostatku kyslíku vám pořádně nebude hořet ani svíčka, natož krbová kamna. Posviťte si na výhody externího přívodu vzduchu do kamen nebo krbové vložky, díky kterému nebudete muset během topení tolik větrat a ve výsledku ani tolik topit. 

Co umí CPV / centrální / externí přívod vzduchu 

Externí neboli centrální přívod vzduchu je konstrukční prvek, který slouží k tomu, aby se do krbových kamen dostával dostatek vzduchu například zvenčí. Ne tedy z místnosti, kde kamna stojí, což omezí potřebu větrání a tím vpouštění chladného vzduchu do kamny vyhřátého prostoru. Ve výsledku tak ušetříte za dřevo – časté větrání vytápěné místnosti s sebou nese ochlazení, a tedy potřebu znovu zatápět. 

Přívod vzduchu ke kamnům či krbovým vložkám vs. digestoř

CPV rozhodně řešte v situaci, kdy kamna pořizujete do pasivního či nízkoenergetického domu, ale také tehdy, kdy se chystáte vytápět obývací pokoj spojený s kuchyní. 

O vzduch z místnosti se digestoř s kamny nerada dělí. Pokud budou kamna bez CPV a puštěná digestoř nasávat vzduch z jednoho prostoru zároveň, vznikne podtlak, který ohrozí správný tah kouřovodu a negativně ovlivní také samotné spalování v topeništi.

Na centrální přívod vzduchu se zaměřte už při výběru kamen

Konstrukce většiny moderních krbových kamen s výměníkem i bez něj je připravena na nasávání vzduchu ze sklepa, chodby, technické místnosti nebo rovnou z venku. K takovým kamnům je pak potřeba napojit hliníkovou flexibilní hadici, respektive rouru, která vzduch povede:

  • Minimální průměr roury je 100 mm – příliš úzké potrubí zapříčiní zhoršení spalování a znečišťování skla.
  • Hadice by neměla být delší než 5 m – čím kratší bude cesta vzduchu ke kamnům, tím lépe.

Pozor! Dobře si promyslete umístění kamen či krbových vložek s externím přívodem vzduchu, aby potrubí mohlo být co nejkratší a nejlépe i rovné, bez kolen.

Kam zapojit externí přívod vzduchu

Jednoznačně nejlepší a nejčastějí variantu představují krbová kamna se spodním přívodem vzduchu, tedy kamna s napojením ze spodní části zadní stěny.

Poraďte se s odborníky

Optimálním přívodem vzduchu do krbu si zajistíte správné hoření ohně a efektivní spalování dřeva. Při práci je však důležitá přesnost každého kroku. Pokud chcete mít jistotu správného zapojení krbových kamen nebo se jen potřebujete poradit s odborníky, ozvěte se nám na obchod@krbykunc.cz, rádi vám pomůžeme.