Jak na ekologické vytápění: souboj peletových kamen a krbových kamen na dřevo

Mnoho domácností se snaží najít efektivní a ekologické řešení vytápění, a proto roste popularita kamen na pelety a kamen na dřevo. U obou těchto řešení najdete jak jedinečné výhody, tak i určité nevýhody. Porovnejte klíčové aspekty obou typů krbových kamen a vyberte ty pravé.

 

Kombinovaná kamna na dřevo a pelety Austroflamm Mo Duo

Krbová kamna na dřevo – romantická klasika

Pohledu na v ohni praskající dřevo se jen tak něco nevyrovná. Pokud hledáte tradiční způsob vytápění s přirozenou atmosférou živého ohně spojený s vysokou účinností, jsou pro vás kamna na dřevo ideální volbou. 

Hlavní výhoda

Jejich předností je bezesporu příznivá cena paliva a jeho dostupnost. Ke svému provozu navíc nepotřebují elektřinu. Chcete se stát nezávislí na elektrické energii a plynu v celém rozsahu? Pořiďte si krbová kamna s výměníkem

Přečtěte si, jak vybrat kamna s teplovodním výměníkem

Hlavní nevýhoda

Topení dřevem si vyžaduje nejen pravidelné přikládání paliva, ale i čištění kamen a komína, aby nedocházelo k hromadění sazí, které by ohrozilo efektivní spalování. Údržba nějaký ten čas zabere, při průměrném užívání kamen se jí ale důkladně pověnujete jen 1× ročně, nejlépe před zahájením topné sezóny.

 

Charnwood Bembridge krbová kamna

Kamna na pelety s výměníkem – moderní způsob vytápění

Peletová kamna představují optimální řešení do moderních domácností, kde ekologie hraje prim. Ve srovnání s fosilními palivy produkuje spalování dřevních pelet mnohem méně emisí CO2, minimalizuje se také množství popela a obsahu síry a dusíku. Oceníte více než 90% účinnost kamen a pohodlný provoz. 

Seznamte se se specifiky moderních kamen na pelety

Hlavní výhoda

Právě provoz kamen na pelety je jedním z hlavních důvodů jejich volby. Oheň získáte stisknutím tlačítka, hoření a teplo regulujete podle potřeby a palivo stačí dosypat jednou za několik dní – kamna si pak přikládají automaticky sama.

Hlavní nevýhoda

Stinnější stránkou peletových kamen jsou počáteční náklady, které převyšují průměrné částky za klasická kamna na dřevo. Váš čas, který ušetříte kontrolou hoření a nutností pravidelného přikládání, je však neméně drahý. 

 

Peletová kamna Austroflamm Polly 2.0

Významné rozdíly mezi peletovými kamny a kamny na dřevo

Pro a proti kamen na dřevo a na pelety lze shrnout do několika bodů. Podívejte se, která kamna by vítězila, kdyby šlo o jednotlivé soutěžní kategorie.

  • Pohodlí při užívání: Peletová kamna. V této oblasti jasně vedou díky řídící jednotce a automatizovanému přikládání.
  • Údržba: Peletová kamna. S minimalizací sazí klesá také potřeba častého čištění. Přesto ale doporučujeme pravidelnou kontrolu i údržbu.
  • Závislost na energiích: Kamna na dřevo. Pokud hledáte kamna, na která je spoleh i při výpadku proudu, právě jste je našli. Pohodlné ovládání peletových kamen je vykoupeno závislostí na elektřině, bez ní se nespustí.
  • Otázka ekologie: Peletová kamna (kamna na dřevo však také spadají do kategorie ekologického vytápění). Pelety tvoří slisovaný odpadní materiál (prach a piliny) vznikající při zpracování dřeva na pilách, který nejenže šetří životní prostředí, ale také déle a efektivněji hoří. 
  • Pořizovací cena: Kamna na dřevo. I ta skutečně kvalitní s dlouhou životností pořídíte často levněji než průměrná peletová kamna, u nichž bývá dražší také zapojení.
  • Účinnost kamen: Peletová kamna. Slisované pelety se vyznačují vysokou výhřevností a rychlým vznícením, pro dosažení maximálního výkonu si vystačíte s malým množstvím paliva.
  • Požadavky na nosnost při instalaci: Kamna na dřevo. Hmotnost kamen závisí na jejich materiálu, například kachlová kamna jsou obvykle mnohem těžší než ta s plechovým opláštěním. Obecně ale platí, že peletová kamna mají vyšší hmotnost, zpravidla minimálně 210 kg. Před jejich pořízením je proto nutné zvážit statiku domu. 
  • Skladování paliva: ? Tady vítěz není úplně jasný, záleží totiž na tom, zda vám jde čistě o úsporu místa (pelety ho zaberou minimum), anebo o estetickou stránku, kterou naplňuje dřevo vyskládané u kamen. 
  • Atmosféra a „teplo domova“: Kamna na dřevo. Skutečné dřevo hoří v obou typech kamen, peletovými se ale připravíte o plameny plápolající z hořících polen, tedy o pohled, který máte s ohněm odjakživa spojený. Přikládání dřeva také mnozí vnímají jako rituál spojený se vznikem tepla a dřevo vedle kamen tvoří přírodní dekoraci, která opticky „zateplí“ každý interiér.

 

Kombinovaná kamna na dřevo a pelety Austroflamm Scotty Duo

Řešení pro nerozhodné: Kombinovaná kamna na dřevo a pelety

Řešení topení dřevem i peletami mají své místo v moderním světě vytápění, chybu tak neuděláte, ať zvolíte jedno, nebo druhé. To nejlepší z obou typů topidel spojují kombinovaná kamna na pelety a dřevo od špičky na evropském trhu, značky Austroflamm. Získáte topidlo s nízkoemisním spalováním a neochudíte se o uklidňující praskání polen.

Stále nevíte? Napište nám na obchod@krbykunc.cz, rádi vám poradíme.