Omezení prostorem? Vsaďte na malá kamna s nižší účinností

Krbová kamna nemusí dominovat pouze rozlehlým prostorám novostaveb nebo velkým společenským místnostem chat. Pokud toužíte po efektivním vytápění za zvuků praskajícího dřeva v menším domě, zimní zahradě, garáži nebo třeba v maringotce, přečtěte si, na co se při jejich výběru zaměřit.

Výkon krbových kamen na dřevo jako hlavní parametr

Problém velkých, vysoce účinných kamen v malém prostoru není jen estetický. Hrozí přetopení místnosti – nejen že se vám tam pak nebude chtít sedět, ale také spálíte zbytečně moc dřeva, abyste kamna „nakrmili“. 

Optimální výkon malých kamen (kamen do malého prostoru) by měl sahat maximálně k 5 kW. 

Krbová kamna s výměníkem vs. akumulační kamna

Neřiďte se pouze rozměrem – malá kamna automaticky neznamenají málo výkonná. Například taková krbová kamna s výměníkem působí nenápadným dojmem, ale zvládnou vytopit dům na Šumavě uprostřed tuhé zimy, navíc i ohřejí vodu. Jejich výkon dosahuje až 13 kW.

Akumulační kamna zaberou ještě méně místa a jejich výkon se zpravidla pohybuje mezi 2 až 5,2 kW a díky postupnému uvolňování nasbíraného tepla nemusíte ani často přikládat.

Kamna do bytu nebo malého domu

Pokud plánujete krbovými kamny vybavit byt, nejdříve ze všeho zjistěte, jak jste na tom s komínem. Ne všechny byty jím totiž disponují. Ani po zjištění, že komín máte, není vyhráno – musí jej zkontrolovat kominík. 

Externí přívod vzduchu

Další náležitostí je zajištění externího přívodu vzduchu, kamna nesmí nasávat vzduch z místnosti. Přívod, nebo alespoň prvky pro jeho napojení už patří mezi základní součásti moderních kamen. 

Nižší výkon

Do malých prostor bytu či domku pořiďte kamna, která mají rychlý nájezd a vydrží hřát dlouho. Zároveň ale nemají příliš vysoký výkon (opět platí max. 5 kW).

Estetická stránka malých kamen na dřevo

Ať už jsou vaše důvody pořízení kamen do malého prostoru čistě praktické, nezapomínejte na estetickou rovinu. I malá kamna se totiž mohou stát dominantou celého prostoru. Ten kvůli nim také budete muset přetvořit – nově vám do něj přibyde i sklo pod kamna nebo třeba stylový koš na dřevo.

Dopřejte svému prostoru to pravé: inspiraci načerpáte v článku o designových kamnech.