Seznamte se se specifiky peletových kamen a vyberte si ty pravé

Pevná paliva představují jistotu v nejisté době. Pokud chcete být nezávislí na dodávkách plynu a elektřiny alespoň při vytápění domu, vsaďte na peletová kamna. Nabídnou vám nižší provozní náklady a díky automatickým podavačům paliva i takřka srovnatelný komfort při vytápění. V článku se dozvíte, na co se soustředit při výběru nejlepších peletových kamen.

 

Proč investovat do peletových kamen

  • Jsou ekologická – pelety patří mezi ekologická paliva, která se vyrábí z dřevěných pilin, hoblin a dřevního prachu.
  • Mají jednoduché ovládání – moderní peletová kamna mají inteligentní řídící jednotku a některé modely lze ovládat dokonce pomocí mobilního telefonu.
  • Disponují automatickým přikládáním paliva – podle velikosti zásobníku a intenzity hoření naplníte zásobník jednou za pár dní a o zbytek se postará automatické dávkování paliva.
  • Potěší vysokou efektivitou spalování – při spálení minimálního množství paliva získáte maximální výkon.

Rozhodněte se, jakými peletami budete v kamnech topit

Není peleta jako peleta. Jasnou klasiku představují pelety ze dřeva, ale existuje mnoho alternativ z různých zbytků zemědělské výroby. 

Co jsou pelety?

Pelety jsou malé válečky, které mají délku 2 až 3 cm a průměr 0,6 až 0,8 cm, což je ideální velikost pro kotle s automatickým podavačem paliva. S drobnými kousky se snadno manipuluje a zabírají minimum místa při skladování.

Z čeho se pelety vyrábí: dřevo, sláma, slupky

Dřevěné pelety se lisují z pilin, hoblin a dřevního prachu, tedy z odpadních materiálů vznikajících při zpracování dřeva na pilách. I když to tak na první pohled nevypadá, jedná se o palivo z čistého dřeva, které lisováním získává lepší výhřevnost. Aby válečky hezky držely tvar a nedrolily se, obohacují se někdy o škrob. 

Kromě klasických dřevěných pelet existuje i široká škála pelet z dalších materiálů: ze slunečnicových slupek a řepkové slámy – tyto mají srovnatelné vlastnosti i výhřevnost jako dřevěné pelety. Při spalování jiných alternativ – pelet ze zbytků zemědělské výroby (seno, sláma, odpad z obilnin) potřebujete kotel, který je k tomu určen.

TIP: Pokud chcete spalovat kromě pelet i dřevo, nejlepší peletová kamna pro vás budou ta kombinovaná, která si poradí s různým palivem.

Spočítejte si, jak velký prostor potřebujete vytopit

Od velikosti vytápěného prostoru se odvíjí výkon kamen na pelety. Orientačně lze říci, že k vytápění větších rodinných domů potřebujete kotel na pelety o výkonu 20 kW, pro byty a menší domky vystačí krbová kamna na pelety s výkonem okolo 5 kW.

  • U novostaveb a pasivních domů počítejte s 1 kW na 40 m3.
  • U starých nezateplených objektů je to 1 kW na 20 m3.

Snažte se vybrat výkon kamen na pelety tak, aby odpovídal velikosti a tepelným ztrátám objektu. Pokud byste vybrali příliš silný model, musela by kamna jet pořád na menší výkon = nedokonalé spalování = zanášení kamen = neekonomický provoz.

Ujasněte si, jak často budete v kamnech topit

Pokud sháníte zdroj vytápění na chatu, kde se objevíte párkrát za měsíc, pořiďte si klasická krbová kamna na dřevo. To samé platí i v případě, že sháníte pouze doplňkový zdroj tepla. Jsou výrazně levnější. Do peletových kamen investujte, když s nimi chcete pravidelně vytápět byt nebo dům, kde žijete.

Na co myslet před instalací krbových kamnen na pelety se zásobníkem

Před instalací peletových kamen do patra si ověřte u statika, zda to nosnost stropu zvládne. Peletová kamna totiž váží i pár set kilogramů. Přeměřte si místo, které na ně máte, a nezapomeňte připočítat mezery. Kamna musí být v bezpečné vzdálenosti od hořlavých předmětů:

  • 80 cm od skla spalovací komory,
  • 40 cm po bocích u jednoplášťových a 20 cm u lépe izolovaných dvouplášťových kamen.

Bojujete s nedostatkem místa? Podívejte se na malá krbová kamna.

Pomůžeme vám vybrat

Pokud tápete při výběru peletových kamen, napište nám na obchod@krbykunc.cz, rádi vám pomůžeme.