Jak je to se zákazem topení dřevem na chatě

Možná jste se setkali s informací, že vám obec může zakázat kamna na chatě. Paniku vyvolal článek v internetovém Deníku, který však pracoval s větami vytrženými z kontextu vyjádření Ministerstva životního prostředí ČR. To ale připouští, že se na topení v rekreačních objektech plánuje zaměřit.

Zákaz topidel, který platí už teď

MŽP se v tiskové zprávě distancovalo od poplašného obsahu článku, nicméně zákaz některých lokálních topidel na pevná paliva už v platnosti je. Situace je taková, že:

  • MŽP nepočítá s tím, že by mělo jít o celoplošné opatření.
  • Ani v topné sezóně 2022/2023 by se zákaz neměl vztahovat na krbová kamna na dřevo.

Co říká zákon o ochraně ovzduší

Podle Zákona o ochraně ovzduší (201/2012 Sb.) bude od 1. září 2022 zakázán provoz teplovodních kotlů na pevná paliva tříd 1 a 2 o celkovém jmenovitém příkonu do 300 kW.

Řešením bude výměna starých kamen za nová. Dobrá zpráva je, že se povinná výměna netýká zdrojů navržených pro přímé vytápění místa instalace. A to jsou krby, kamna, sporáky, vařiče, krbová kamna i v případě, že mají teplovodní vložku a jsou napojeny na ústřední topení.

V rámci snížení emisí tedy zákon umožňuje obcím omezit provoz kotlů tříd 1 a 2 a lokálních topidel, ale jako zakázané palivo uvádí hnědé uhlí, lignit, uhelné kaly a proplástky. Dřevo mezi těmito materiály nefiguruje.

Vsaďte na jistotu ekologického vytápění

Spojte příjemné s užitečným a porozhlédněte se po krbových kamnech s teplovodním výměníkem, která splňují i ty nejpřísnější emisní limity. Krásně vám vyhřejí všechny místnosti a budete mít jistotu, že zbytečně nezatěžujete přírodu ani rodinný rozpočet.

Přečtěte si o tom, jak vybrat krbová kamna s výměníkem.

Cokoliv vás okolo kamen zajímá, s námi můžete probrat e-mailem na obchod@krbykunc.cz nebo na tel. 725 942 931. Rádi vás přivítáme na naší prodejně.