Objevte výhody a možnosti moderních kachlových kamen

Moderní kachlová akumulační kamna vás potěší nejen rychlou instalací, ale i vylepšeným topeništěm – na rozdíl od svých předchůdců nevytváří kouř v místnosti a s ním spojené černé stěny. Další užitečnou vymožeností je možnost konvekčního rozvodu tepla, tedy pomocí proudění (tradiční kachlová kamna uměla vyzařovat teplo jedině sáláním).

Kde se vzala kachlová kamna

Tradiční kachlová kamna se začala objevovat v alpských oblastech už ve středověku a vznikla obezděním otevřeného ohně (topeniště), a to pomocí kachlí, šamotu a kamnářské hlíny. Keramické kachle se ke stavbě používaly a používají díky vynikajícím akumulačním vlastnostem, což v praxi znamená, že pohltí teplo, které postupně uvolňují (sáláním) do okolí po mnoho hodin. 

Stará kachlová kamna podléhala dobovému i místními vkusu. Každý kus byl originál a jeho stavba byla poměrně nákladnou záležitostí. I dnes si můžete nechat postavit kamna na zakázku, ale jedná se, stejně jako kdysi, o finančně náročnou stavbu. Jednodušším a mnohem levnějším řešením je nákup moderních kachlových kamen

Jaký typ kachlových kamen vybrat

V první řadě si odpovězte na otázku, k čemu vám mají kachlová kamna sloužit. Mají být hlavním nebo doplňkovým zdrojem vytápění? Na základě toho snáze určíte ideální typ i výkon. 

Výkon kachlových kamen

Výkon vypočítáte podle objemu místnosti, kterou chcete vytápět. Zjednodušeně lze říct, že na 20 m³ potřebujete 1 kW výkonu. U dobře zateplených objektů stačí 1 kW dokonce 40 m³. Kromě plochy zohledněte také tepelné ztráty objektu, pohybují se od 20 W/hod/m³ až po 50 W/hod/m³ u starých objektů se špatnou izolací.

 

Výkon ve wattech = objem vytápěné plochy (m³) × tepelné ztráty (W/hod/m³) 

Kachlová kamna s výměníkem, nebo bez 

Kachlová kamna s výměníkem jsou dvouplášťová, ohřívají proudící vzduch a vytváří teplo pro topnou soustavu. 

  • Plusem je vynikající účinnost vytápění a možnost ohřevu užitkové vody.
  • Minusem je vysoká pořizovací cena, náročnější údržba a složitější instalace (nutnost napojení na přívod vody a kanalizaci).

Kachlová kamna bez výměníku vytváří sálavé teplo, které ohřívá vzduch v blízkém okolí. 

  • Výhodu představuje jednodušší konstrukční řešení = snadnější údržba a nižší pořizovací cena.
  • Nevýhodou je omezený dosah tepla a vysoká teplota vnějšího pláště.

 

Kam se hodí kachlová kamna

Tytam jsou doby, kdy se hodila kachlová kamna na chalupu a nikam jinam. Díky široké paletě barev (stovky odstínů), tvarů i designů kachlových kamen lze s klidným svědomím říct, že moderní modely zapadnou do každého interiéru. Můžete je sladit se zdí a díky tomu vypadají velmi nenápadně, nebo je naopak přiznat se vší parádou a zvolit některou z výrazných barev.

Tradičně laděným domům sluší kachlová kamna v šumavské zelené nebo srnčí hnědé. V novostavbách s minimalistickým provedením vypadají skvěle jemné neutrální odstíny béžové, šedé nebo krémové, ale dobře fungují i výrazné kontrastní barvy, jako je modrá nebo teplá červená. 

 

 

Chcete něco levnějšího?

Chcete si užít domácí pohodu u ohně, ale rádi byste něco levnějšího než kachlová kamna? V tom případě se zaměřte na krbová kamna. Jsou o hodně levnější a poslouží taky velice dobře. Pokud byste topeniště chtěli přece jen lépe zakomponovat do interiéru, podívejte na krbové vložky.


Tápete? Zavolejte nám na 725 942 931 nebo napište na e-mail obchod@krbykunc.cz, rádi vám poradíme.