Kamna Kratki vs Romotop

Často se nás zákazníci ptají, proč neprodáváme kamna polského výrobce Kratki. Většinou je jejich dotaz veden poptávkou po nízké ceně kamen. Rádi bychom v tomto článku vysvětlili, proč považujeme za jednoznačně lepší variantu kamna českého výrobce Romotop.

Firma Kratki vyrábí nejen krbová kamna či krbové vložky, ale také jiné příslušenství ke krbům a kamnům. Vzhledem k tomu, že většina dotazů směřuje ke krbovým kamnům, zaměřme se právě na ně. Jedná se o Polský výrobek což nemusí apriori znamenat nič špatného. V tomto segmentu však při bližším zaměření se na daný výrobek zjistíme, že lze najít několik PROTI.

Např. u ocelových kamen Kratki jde o věrné kopie výrobků české firmy Romotop např řady Romotop Evora.. Zavírání je naopak okopírováno od rakouského Austroflammu atd. Toto kopírování však nepřináší pozitivní výsledek. Když vezmeme například zmiňovanou českou firmu Romotop, za jejich krbovými kamny stojí dlouhodobý vývoj, ladění konstrukce, zpětná výroba náhradních dílů a v neposlední řadě hlavně zkušebnu. 

2018-09-04-kratki-nebo-romotop

U Romotopu přísně dbají na parametry výkon, účinnost a dnes tak zmiňované emise. Jejich zkušebny jsou velice přísné a to co naměří, tak také platí a souvisí to s velmi detailním propojením všech částí krbových kamen.  Firma Kratki pak výrobek okopíruje z více zdrojů a vyrobí. Ano proto  je výsledná cena levnější řádově o jednotky tisíc, ale pokud by některá polská kamna byla testována v našich zkušebnách asi by jsme se hodně divili. Ve finále pak sice ušetříte několik tisíc, ale výkonově a účinností se jednotlivá kamna liší a prvotní úspora tím ztrácí smysl. A to nemluvíme o emisích, které jsou úplně někde jinde.

Velice klíčový je pro zákazníka (a pro nás jako kamnáře snad ještě více) servis. Záruční i pozáruční. Kvalitní krbová kamna vydrží okolo 15-20let, ale ať už se jedná o jakoukoliv značku je potřeba je v tomto dlouhém období servisovat. Firma romotop drží pozáruční servis na všechna vyrobena kamna a to i po ukončení jejich výroby. Není tak problém koupit náhradní díl na kamna stará 15let a tento díl spolehlivě namontovat Jelikož díly není nutné dovážet ze zahraničí, tak se pohybují v přijatelných cenách v řádů stovek korun a dodacích lhůtách umožňujících rychlý zásah. Nezůstanete tak půl topné sezóny bez provozu.

Co říci závěrem? Ano cena jé důležitý artikl ,ale zejména u výrobku jako jsou krbová kamna, zvažujte vždy všechna pro a proti. Nejen cenu. Kamna mají sloužit Vám a ne naopak. U českých krbových kamen Romotop se můžete spolehnout, že Vám dobře a dlouho poslouží. U polského Kratki to tak bohužel není, a proto je v naší nabídce nenajdete.