Jak ušetřit za náklady na vytápění

3 tipy, jak ušetřit za náklady na vytápění

Domácnosti platí každý měsíc za vytápění, ať už jde o topení elektřinou, plynem nebo centrálním topením. Jak to udělat, abyste ušetřili vaše náklady?

Pořiďte si krbová kamna nebo krb

První krok je jednoduchý – pořiďte si krbová kamna. Ta totiž dokážou být nejen designovým doplňkem, ale také velmi praktickým pomocníkem při vytápění bytu i domu. Díky jejich delší výhřevnosti můžete za náklady velmi slušně ušetřit.

Příklad: Rodina v domě o výměře 100 m2 zaplatí ročně za náklady na vytápění plynem zhruba 20 000 Kč. Pokud by se rozhodli pro krbová kamna s výměníkem, roční náklady na topení by klesly o polovinu, tedy na zhruba 10 000 Kč. A to už se vyplatí.

Jaká krbová kamna se hodí do vašeho domu nebo bytu? Přečtěte si, jak krbová kamna vybrat.

1

Zateplete dům

Další krok se týká celé stavby, ve které žijete. Pokud ještě nemáte dům nebo byt zateplený, učiňte tak nebo požádejte majitele budovy. V létě nebudete mít v interiéru tolik horko a v zimě vám teplo neuteče. Díky tomu nebudete muset váš dům nebo byt přetápět a snadno ušetříte ročně tisíce korun (samozřejmě záleží na výměře).

Mimo zateplení domu šetří vaše náklady i důkladné utěsnění oken a dveří. Máte už starší okna a dveře? Pak investujte do jejich výměny. Asi vás nepřekvapí, že i tento krok vám pomůže udržet teplo ve vaší domácnosti.

Snižte teplotu v místnosti o jeden stupeň

Věděli jste, že vám nastavení teploty v místnostech o jeden stupeň níže ušetří měsíční náklady? Je to tak. Každý stupeň se totiž počítá. Teplotní rozdíl mezi 22 °C a 23 °C není pocitově tolik znatelný, při ročním zúčtování to však už poznat jde, a ne málo. Přesvědčte se sami.

2

Pomůže vám chytrý termostat, který vám nastaví v jednotlivých místnostech požadovanou teplotu. Proč topit v technické místnosti, kde celý den nejste? Nebo proč vytápět dětský a obývací pokoj ve vaší nepřítomnosti? Stačí nastavit teplotu na 18 stupňů. Tato teplota stačí k tomu, aby vaše domácnost nevychladla a zároveň aby se dům nebo byt rychle vyhřál, když přijdete domů.