Stavba kachlových kamen na míru, nebo hotová kachlová kamna?

Obliba tzv. kachláků, které známe z mnoha pohádek, neklesá ani v dnešní době. Díky mnoha možnostem výsledného designu kachlová kamna zdobí a spolehlivě vytápí nejen klasické, ale i moderní interiéry. Přečtěte si, na co se připravit, pokud se rozhodnete pro stavbu kamen, a jak vybrat kamna hotová.

Kachlová kamna: stavba

Pokud uvažujete, že se pustíte do stavby kachlových kamen sami, raději to ještě promyslete. Návody jak postavit kachlová kamna svépomocí totiž nezmiňují jednu podstatnou věc – kromě šikovnosti je zapotřebí ovládat kamnářské řemeslo.

Komín s optimálním tahem

Na samém začátku je nejdůležitější mít vypracovaný a schválený projekt. Zásadní je nejen vzhled a velikost kamen, ale i jejich umístění vzhledem k poloze komína – ten by se měl optimálně nacházet ve středu domu. Jeho tah je nutné nechat zkontrolovat odborníkem. 

Pozor! S kamny byste měli počítat už při stavbě komína. Jeho průměr a účinná výška ideálně vychází právě z projektu kamen.

Základna kamen

Před stavbou kamen se ujistěte o dostatečné nosnosti podlahy, v místech půdorysu kamen navíc nesmí být tepelná izolace (pokud snižuje pevnost nízké desky). Další úskalí představuje podlahové topení – nosnou desku je v takovém případě nutné oddělit dilatační spárou.

Správné kachle na kamna

Neméně důležité je pak použití skutečně kvalitní keramiky. Při stavbě kachlových kamen na míru se nesnažte ušetřit na kachlích, kvůli nízké akumulační schopnosti se vám laciná keramika nikdy nevyplatí. Pamatujte také na to, že se na výsledek bude dívat ještě několik generací

Oblíbenou variantu představují glazované kachle na kamna, která se vyznačují jednak klasickým lesklým designem, jednak snadnou údržbou. 

    

Hotová kachlová kamna

Pokud hledáte rychlé a zároveň efektivní řešení, vsaďte na hotová kachlová kamna. Jedná se o menší solitérní kousky, které se hodí i do malých prostor. I tady ale máte možnost výběru barevného provedení. Z hlediska míry potřebného vytápění zvolte ze dvou typů kamen:

  • Kachlová kamna bez výměníku – vystačí vám k vytopení obýváku, otevřeného spodního patra nebo menší chaty.
  • Kachlová kamna s výměníkem – tahle zvolte, pokud kamny chcete vytápět celý objekt. Díky napojení na rozvod teplé vody kamna s výměníkem dodávají horkou vodu do radiátorů či podlahového vytápění

Vždy v rukou odborníků

Ať už kupujete hotová kamna, nebo se chystáte investovat do stavby kachlových kamen na míru, svěřte se do péče odborníků. Rádi se postaráme o to, aby vás kamna hřála dlouhá desetiletí. Ozvěte se nám e-mailem na obchod@krbykunc.cz, zavolejte na +420 725 942 931 nebo nás rovnou navštivte na naší prodejně.