Krbová kamna: požadavky na komín

Pokud se pouštíte do stavby kamen svépomocí, nic nezanedbejte. Klíčový je komín a jeho napojení na kouřovod. Nevyhovující komín nejenže zapříčiní špatné fungování kamen, ale může mít špatné důsledky na vaši bezpečnost a zdraví. Přečtěte si, jak se při pořizování komínu pro krbová kamna nespálit. 

Jaký zvolit komín pro krbová kamna

Hlavní úkol komínu je zajistit efektivní odvod spalin, proto je důležité, aby byl průměr komínu úměrný výkonu krbových kamen. Neměl by tedy přesahovat průměr kouřovodů o více než 20 mm. V takovém případě je zajištěno rovnoměrné a plynulé proudění za postupné ochlazování spalin. 

Pozor na zbytečně velký průměr komínu pro krbová kamna 

Čím větší průměr komínu, tím snazší a rychlejší spalinová cesta? Omyl. Příliš velký rozdíl mezi vnitřními rozměry komínu a vývodu kouřovodu zapříčiní zpomalení proudění z vývodu, v těchto místech i hromadění horkého vzduchu, a dokonce zpětný směr už ochlazených spalin. Proudění se zpomalí až o 40 %, hrozí dokonce i pronikání kouře zpátky do místnosti. 

Jak vysoký komín pro krbová kamna?

Výška komínu je parametr, který se mění v závislosti na výkonu kamen. Obecně lze říct, že pro klasická kamna bohatě stačí výška komínu 5–6 metrů. Vyšší, například 9metrový komín je dimenzován na krby s výkonem 10 kW

Správného napojení kouřovodu na komín dosáhnete s komínovou redukcí

Běžně se stává, že průměr kouřovodu odpovídá průměru komína (sopouchu). Aby bylo možné kouřovody na keramický komín správně napojit, budete potřebovat komínovou redukci. Ta už obsahuje těsnicí šňůru, která dokonale zabrání úniku kouře a sazí. 

Pozor: Z obavy, že kouřovod do hrdla komínu nezapadne, nevolte kouřovod s výrazně menším průměrem. Jakkoliv se pak budete snažit vyrovnávat rozdíl tmelem a těsnicím provazem, nebudete mít jistotu správného fungování. 

Černý vs. nerez kouřovod 

Ať už nerezový, nebo černý, oba typy kouřovodu jsou vyrobeny ze špičkové oceli, která splňuje bezpečnostní normy. Nerezové kouřovody se vyznačují o něco delší životností, kouřovody opatřené černou, případně antracitovou žáruvzdornou barvou zase výborně ladí s rámy skleněných dvířek krbové vložky

Nezapomínejte ani na celkovou údržbu kamen, pro jejich správné fungování a dlouhou životnost je nezbytná. Přečtěte si, jak pečovat o krby a kamna.

Necítíte se na zapojení kamen svépomocí? 

Pokud chcete mít jistotu, že je vše na správném místě, nechte to na nás. Postaráme se vám o profesionální zapojení krbových kamen, případně rádi pomůžeme s výběrem vhodných součástí. Napište nám na info@krbykunc.cz.