Kouzlo sporáku na dřevo: do rustikální chaty i moderního interiéru

Praktický pomocník i dekorativní prvek – to je sporák na tuhá paliva. Díky svému výraznému rustikálnímu vzhledu se často stává ústředním prvkem interiéru. Nejste si jistí, jestli se hodí i do vašeho domu? Přečtěte si, kam sporák na dřevo dokonale zapadne.

Zdroj tepla, pomocník při přípravě jídla i designový prvek

Současné sporáky na tuhá paliva těží z mnohaletých prověřených zkušeností i moderních technologií, které posunují jejich vlastnosti zase na další úroveň. Proces hoření je efektivnější a uvolňuje více tepelné energie – odpadá dříve běžný únik tepla komínem. Kamna se sporákem jsou konstruována tak, aby se dalo vytápět i bez využití trouby. 

Kamna se sporákem využijte k vaření i pečení

Pohodlné vaření vám zajistí prostorná litinová plotna, která má velice rychlou výhřevnost a výbornou akumulační schopnost. Jídlo tak můžete běžně „nechávat dojít“, aniž byste museli znovu zatápět. 

Pečení v kamnech se sporákem se díky integrované smaltované troubě až tolik neliší od toho klasického. Co se týče teploty, v obraze jste díky teploměru ve dvířkách trouby. Ve chvíli, kdy chcete přepnout pouze na vaření nebo jen spustit režim roztápění, stačí zatáhnout za mechanickou klapku. 

TIP: Pečete rádi a hodně? Vyberte si z modelů kamen, které nabízejí opravdu prostorné trouby, až okolo 70 litrů.

Jakmile zkusíte čerstvě upečený chleba, budete kachlový sporák s troubou využívat pravidelně – ovlivňuje chuť připravovaných pokrmů, takže vám vše bude chutnat skoro tak dobře jako od babičky. 

Topení ve sporáku na tuhá paliva

Nejčastěji se používá dřevo. Zatopit můžete i briketami, peletami nebo  hnědým uhlím. Pokud se ale chcete kochat plápolajícími plameny, zvolte dřevo, uhlí brzy znečistí dvířka a neviděli byste nic. Vždy se ale řiďte pokyny výrobce.

Spolehněte se na vynikající odvod spalin

Mechanickou přepínací klapkou jednoduše vyřadíte z provozu troubu, což využijete především při jeho roztápění. Spaliny z topeniště tak proudí přímo do komína

Nepořádku se nebojte

Přijde vám, že topení v kamnech se sporákem zaneřádí pokoj? Drobným větvičkám a kůře se vyhnete použitím briket. Navíc praktické koše na dřevěná polena minimalizují nepořádek. A pokud se přece jen najde nějaký dřevěný odštěpek, existují speciální vysavače, které si s ním hravě poradí.

Propojení tradičního s moderním

Sporáky na dřevo se tradičně umisťují do chalup a chat, ale čím dál více se objevují i v kuchyních moderních roubenek, dřevostaveb, klasických rodinných domů i minimalistických novostaveb. Perfektně zapadají také do interiérů laděných do skandinávského stylu, tzv. retro sporák jim svým unikátním vzhledem dodá punc jedinečnosti. Vybírejte z různých designů a zvolte ten, který vám padne do oka.

TIP: Pohrajte si s materiály a zkombinujte přírodní dřevo a kámen se sklem a kovem v celém interiéru.