Hrozí zákaz topení dřevem?

Pokud jste někde zaslechli, že kamna na chatu a do starších domů už nemá cenu pořizovat, protože budou zakázaná, nebo že i v novostavbě musíte zajistit jejich výměnu, u našeho článku si oddychnete. Přečtěte si, jak to s tím obávaným zákazem topení dřevem ve skutečnosti je.

Kvalitní krbová kamna zaručují ekologické vytápění

Celé kouzlo tkví v kvalitě. Provoz špičkových krbových kamen a krbů, vyrobených tak, aby splňovaly emisní limity, je ekologický (a také ekonomický).

Naměřené emise mluví jasně

Při měření emisí jsou rozhodující mj. prachové částice a oxid uhličitý. Nutno říct, že lokální topidla, ve kterých se topí biomasou, jsou CO2 neutrální. A ani s prachovými částicemi to není tak horké – ohňostroje vypálené za jednu silvestrovskou noc navýší skóre emisí a mikroprachu daleko více než provoz všech kachlových kamen v zemi během jednoho roku.

Krbová kamna nejsou kotel

Ano, kotle co chvíli neodpovídají novým vyhláškám a je třeba je měnit. Co platí pro ně, však neplatí vždy i pro krbová kamna. Staré kotle na uhlí, které nesplňují minimálně 3. emisní třídu, už jsou opravdu passé, zatímco v kamnech na biomasu (dřevo) můžete topit zvesela dále.

Zásadní rozdíl mezi kotlem a kamny je ten, že u kotle jde o „hotový výrobek“. Topenář přijde, namontuje jej, a tím to skončí. Práce kamnáře spočívá také v navržení optimálně stavěného topidla tak, aby byly dodrženy všechny limity a dosaženo toho nejlepšího topného efektu.

Moderní kachlová kamna „nedovolí“ vytápět neekologicky

Energetická účinnost ruku v ruce s optimální kvalitou spalování jsou důvodem, proč investovat do moderních kachlových kamen na chatu i do novostavby. Díky počítačovému naprogramování máme my kamnáři možnost přizpůsobit výkon kamen přesně na míru vašemu domu. Toto „chytré“ vytápění zůstane vždy ekologické i ekonomické.

 

Kamna na dřevo vám nezakážou

Moderní kamna, krbová kamna s teplovodním výměníkem, napojená na ústřední topení, a sporáky jsou, mluvou paragrafů, zdrojem navrženým pro přímé vytápění místa instalace. Netopí se v nich zakázanými palivy (hnědým uhlím, lignitem, uhelnými kaly a proplástky), jako ve starých kotlech, a proto se jich netýká zákaz provozu neekologických topidel.

Přečtěte si, jak vybrat krbová kamna s teplovodním výměníkem. Pokud vás toho zajímá více, zavolejte nám na 725 942 931 nebo nám napište na obchod@krbykunc.cz. Rádi vás nasměrujeme k výběru těch pravých kamen, která vám vydrží věky.