Jak fungují akumulační kamna?

Topení dřevem je nejen moderní, ale dovede být také velmi ekonomické. Klíčem k maximalizaci užitku při provozu krbů i kamen je, aby Vám všechno teplo "nevyletělo komínem". Stále žádanější je proto možnost akumulace. Pojďme se blíže podívat jak funguje akumulace tepla u kamen a krbů. 

Kompletní nabídku našich akumulačních kamen najdete zde.

Trocha historie

Akumulace není žádný výstřelek dnešní doby. Naopak akumulace má dlouhou tradici. Z minulosti můžeme znát např. akumulační kamna elektrická ve kterých byly cihly magnezitky. Tato kamna fungovala na noční proud kdy se nahřívala a pak dokázala minimálně 8 a více hodin akumulovat a hřát.Na stejném principu fungují také léty prověřená kachlová kamna. Topením se nahřívá masa materiálu z níž jsou kamna postavena a dlouho po vyhasnutí předávají toto teplo do místnosti. 

Princip fugnování akumulačních kamen a krbů

Jsou-li kamna vybavena akumulací, mají na svém plášti určité množství akumulační hmoty. Jedná se o šamot případně hmotu tomu podobnou, která má velkou objemovou hmotnost a dokáže do sebe nakumulovat velké množství energie vytvořené spalováním dřeva. V praxi platí, že čím více hmoty nahřejeme, tím více energie dostaneme zpět. Samozřejmě je také důležité kvalitní konstrukční zpracování, ale na to se u našich výrobků Romotop nebo Austroflamm můžete spolehnout ze 100%.

    hms-panely

U krbových kamen se délka akumulace pohybuje od 4 až do neuvěřitelných 12h. Když večer přiložíte tak ráno u snídaně kamna ještě hřejí aniž by jsme v nich zatopili. U krbu jde o individuální záležitost, kde každá realizace je odlišná. Na krbovou vložku můžeme osadit akumulační hmotu v podobě originál příslušenství, ale neméně důležitou část tvoří obezdívka krbové vložky, která musí být sálavá z šamotu či litého šamotu, kamnářské keramiky, přírodního kamene a podobně. Takto provedený a dobře nadimenzovaný akumulační krb dokáže hřát ještě 6-12h po vyhasnutí v jeho topeništi. Je prokázáno, že spotřeba dřeva u krbů a kamen akumulačních oproti krbům teplovzdušným spotřeba dřeva klesne o 1/3.

technologie-austroflamm-xtra

Nejen úspora, ale také tepelná pohoda

Akumulační krby a kamna nejsou jen ekonomická, ale přinášejí také výrazně vyšší komfort v užívání. V dnešních domech, které jsou velmi dobře izolovány není potřeba příliš energie k jejich vytopení. Jejich tepelná ztráta je malá a mnohdy se pohybuje v jednotkách kW/h. Vytopit takový prostor dnes není problém, ale vcelku snadno může dojít k přetápění prostoru. Když si vezmeme, že z jednoho dřevěného polena o váze 1kg a zbytkové vlhkosti 20% vyrobíme jeho spálením výkon pohybující se okolo hranice 3,5kW, tak přetápění je naprosto reálné. Proto aby oheň v krbu či kamnech pěkně plápolal, sklo se nám nešpinilo, tak je potřeba vložit do topeniště alespoň 2 polena což bude 1,5-2kg a tím vytvoříte výkon 5-7kW/h. Při dlouhodobém topení takto zaručeně přetopíte většinu dnešních staveb, Budete muset větrat a topení se stane minimálně neekonomickým a velmi pravděpodobně také nepříjemným. Naproti tomu akumulační kamna i krby do sebe natáhnou nemalou část tepelné energie a po vyhasnutí v topeništi krb či kamna ještě dále hřejí. Tím nejen zabráníme přetápění prostoru, ale hlavně prodloužíme topnou schopnost topidla i když v něm zrovna nehoří

Jak vybrat akumulační kamna nebo krb?

Na tuto otázku Vám nejraději odpovíme osobně, protože každý prostor si žádá trošku jiné parametry. Proto se směle obraťte na zkušené kamnáře tel. 725 942 931 nebo email obchod@krbykunc.cz.  Rádi Vás také přivítáme na naší prodejně.

Určitě Vám ale můžeme nabídnout odpovídající kvalitu i přímo přes eshop.

Pokud nechcete stavět celý krb a chcete si pořídit kvalitní krbová akumulační kamna, máme pro Vás 2 možnosti